vypni hlavu, zapni ruce


Kurzy řemesel v Brdech - výroba šindele, tesání trámů, tesařské spoje, přírodní stavitelství.


Kurz - šindelářský

Na kurzu se naučíte postup výroby štípaného šindele z kulatiny.

Od štípání po hotový šindel. Máte starou roubenku s šindelovou krytinou. Není nic jednoduššího, než se naučit připravit si dřevěný šindel z kulatiny tradičním postupem. Začneme výběrem vhodného dřeva. V kurzu si zkusíte několik variant jak lze šindel z kulatiny připravit a ukážeme si způsoby pokládky. 

Na kurz není potřeba vlastní nářadí, ale je možné si vzít i vlastní sekery, pořízy. Kurz je jednodenní. 

Kurz - tesařský

Na kurzu se naučíte postup výroby tesaného trámu z kulatiny. 

Od vyměření po hotový trám. Máte starou roubenku či poškozený krov z tesaných trámů. Není nic jednoduššího, než se naučit připravit si trámy z kulatiny tradičním postupem sekerou. Začneme výběrem vhodného dřeva. V kurzu si zkusíte několik variant i seker jak lze trám z kulatiny připravit.

Na kurz není potřeba vlastní nářadí, ale je možné si vzít i vlastní sekery. Kurz je jednodenní. 

Kurz - tesařské spoje

Na kurzu se naučíte výrobu několika celodřevěných spojů. 

NOVINKA - Máte poškozený krov, máte natesané trámy, ale nevíte jak dál. Probereme nejdřív jak zajistit konstrukci a pak se pustíme do nácviku celodřevěných spojů vhodných pro opravy krovů a roubených stěn. Rozkreslení, výroba a pasování spoje, příprava spojovacích hmoždíků a kolíků probíjením. 

Na kurz není potřeba vlastní nářadí, ale je možné si vzít vlastní pilu a dláta. Kurz je jednodenní. 

Připravujeme : 

Kurz - práce s hlínou 

Na kurzu se naučíte připravovat a aplikovat hliněné omítky z místního zdroje. 

Novinka -  Máte vypadané spáry na roubence či poškozenou hliněnou omítku na roubeném domě či domě s nepálených cihel, co teď s tím. Nejjednodušší je použít původní technologie a materiály které umí pracovat s vlhkostí, akumulují teplo a jsou většinou dostupné v místě stavby. Příprava hliněné omítky z místního zdroje případně doplnění o nasekanou slámu. Práce hlavně rukama. Doporučuji na kurz starší pracovní oblečení a boty, 

Na kurz není potřeba vlastní nářadí, ale nezapomeňte si vzít pracovní oblečení a boty. Kurz je jednodenní.  

Kurz - truhlářský 

Na kurzu se naučíte opravit dřevěný nábytek a stavebně-truhlářské prvky.

Novinka - Máte doma či na chalupě poškozený nábytek či okna, dveře nebo dřevěnou podlahu, co dál. Na kurzu si ukážeme jak na to při opravě židle, stolu či lavice. Ukážeme si i lokální opravy dřevěné podlahy či dveří. 

Na kurz si můžete vzít po dohodě poškozený kus(např. židli). Práce s ruční pilou, dlátem a hoblíkem. Kurz je jednodenní případně u složitějšího projektu lze zopakovat. 

Konání kurzů závisí na momentálním pracovním vytížení a časových možnostech zájemců. Jedná se o vzájemnou písemnou nebo telefonickou dohodu.

Termíny a program kurzů se řeší dohodou po emailu či telefonicky.

Cena za kurz je 3000 kč /den.